Menu główne:
Procedura kierowania wniosków
do Zespołu Orzekającego Poradni
o wydanie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze organizuje się dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim.
Zespoły Orzekające Poradni wydają orzeczenie na wniosek rodziców/opiekunów prawnych.
Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Włoszczowie wydaje orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci i młodzieży mieszkającej na terenie Powiatu Włoszczowskiego.
Jeżeli wniosek został złożony do zespołu niewłaściwego, dyrektor poradni niezwłocznie przekazuje wniosek do poradni, w której działa zespół właściwy do jego rozpatrzenia, zawiadamiając o tym wnioskodawcę.
Jeżeli z treści o wydanie orzeczenia wynika, że nie dotyczy on orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dyrektor poradni zwraca wniosek wnioskodawcy wraz z wyjaśnieniami przyczyny zwrotu wniosku oraz o możliwym sposobie załatwienia sprawy.
Do wniosku o wydanie orzeczenia, który wnioskodawcy wypełniają osobiście, należy dołączyć następujące dokumenty:
o o wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych (wystarczy podać numer opinii lub datę badania); jeżeli nie ma aktualnych badań, należy wcześniej wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie badań psychologiczno-pedagogicznych,
o zgodę na przekazanie informacji dotyczących diagnozy psychologiczno-pedagogicznej i stanu zdrowia dziecka,
o o zaświadczenie lekarza o stanie zdrowia dziecka/ucznia,
Konieczne jest określenie we wniosku celu i przyczyny wydania orzeczenia.
Opiekunowie prawni zobowiązani są do dołączenia do wniosku kserokopii decyzji sądowej potwierdzającej ich prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku, zespół orzekający wydaje odpowiednio orzeczenie o braku potrzeby zajęć rewalidacyjno – wychowawczych zespołowych/indywidualnych.
Wnioskodawca może wziąć udział w posiedzeniu zespołu orzekającego. Przewodniczący zespołu orzekającego zawiadamia wnioskodawcę o terminie posiedzenia zespołu oraz informuje go o przysługującym mu prawie udziału posiedzeniu zespołu.
Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) zespół wydaje nowe orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych zespołowych/indywidualnych w przypadku: zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia, potrzeby zmiany wskazanych w poprzednim orzeczeniu zaleceń lub potrzeby zmiany okresu na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie. Nowe orzeczenie uchyla jednocześnie poprzednie orzeczenie.
Orzeczenie zespołu orzekającego doręcza się wnioskodawcy na piśmie, w terminie 7 dni od dnia posiedzenia zespołu w 1 egzemplarzu(termin odbioru orzeczenia uzgadniany jest telefonicznie). Jeżeli orzeczenie nie zostanie odebrane wysyłane jest pocztą listem poleconym na adres wnioskodawcy.
Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść za pośrednictwem zespołu orzekającego odwołanie do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.
Jeżeli zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje nowe.
Od nowego orzeczenia służy wnioskodawcy odwołanie.
Zespół jest obowiązany przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy kuratorowi oświaty w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowego orzeczenia.
Poradnia przyjmuje tylko wnioski kompletne, z wyżej wymienionymi załącznikami.
Wnioskodawca jest informowany pisemnie o terminie posiedzenia Zespołu Orzekającego. Ma prawo wziąć udział w posiedzeniu Zespołu Orzekającego i przedstawić na nim swoje stanowisko.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych (Dz. U. z 14 września 2017, poz. 1743).
Zgoda na przekazanie informacji dotyczących diagnozy psychologiczno-pedagogicznej i stanu zdrowia dziecka.
Imię i nazwisko dziecka…………………………………………………………………………
Wyrażam zgodę na przekazanie informacji dotyczących diagnozy psychologiczno – pedagogicznej i stanu zdrowia mojego dziecka i wykorzystanie ich dla potrzeb Zespołu Orzekającego o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych zespołowych/indywidualnych w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Włoszczowe
Włoszczowa, dn.……………………….. ………………………………
(czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna)